ODTÜ’den Geçecek Yol Konusunda Anlaşma Sağlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından Bilkent’te yapımı devam eden Şehir Hastanesi Kampüsü’nün ulaşımı için ODTÜ içinden geçirilecek yol konusunda, ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşma sağlandı.

 Sağlık Bakanlığı tarafından Bilkent’te yapımı devam eden Şehir Hastanesi Kampüsü’nün ulaşımı için ODTÜ içinden geçirilecek yol konusunda, ODTÜ Rektörlüğü ile  Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşma sağlandı. Anlamaya ilişkin protokol,  Ankara Valiliği‘nde imzalandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı  Melih Gökçek, anlaşma sağlandığını,  Twitterhesabından, “Bilkent Şehir Hastaneleri trafiğini rahatlatmak için ODTÜ arazisinde yapılacak tünel ve bulvar için ODTÜ ve ABB arasında anlaşma sağlandı” tweet’ini atarak, fotoğraflarını da paylaştı.

Ankara Valiliği’nde düzenlenen imza törenine, Vali  Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı  Melih Gökçek, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, ODTÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Türker Özkan, Büyükşehir Belediyesi Genel  Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat  Üçpınar katıldı.

Protokole göre, Büyükşehir Belediyesi’nin yapmayı planladığı ve ODTÜ yönetimi arasında anlaşmazlığa neden olan yol, ODTÜ arazisi içinden tünel olarak geçecek ve buradan 1071  Malazgirt Bulvarı’na bağlanacak. Diğer yol da ODTÜ arazisi kenarından geçerek, İncek Bulvarı’na bağlanacak. Bu yol,  Konya Yolu’na paralel olarak yapılacak.

Bu yolların yapımı sırasında kaldırılacak her ağaç için Büyükşehir Belediyesi, en az 2 katı ağaç dikecek.

“Yeni birlikteliklerin yolunu açacağını ümit ediyorum”

Başkan Gökçek, konuyla ilgili olarak  Ankara Valiliği‘nin yaptığı basın açıklamasını da takipçileriyle paylaşarak şu tweet’leri attı:

“-Protokol görüşmeleri, karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde geçti.

-ODTÜ camiası ve yönetiminin  Ankara halkına yaptığı jest dolayısıyla, Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum..

-Bu başlangıcın, bundan sonra  Ankara, ODTÜ ve  Ankara halkına yeni birlikteliklerin yolunu açacağını temenni ve umut ediyorum..

-Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ODTÜ yönetim ve camiasından gelen her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bildirmek isterim.

-ODTÜ ile  Eymir rekreasyon alanı konusunda ODTÜ’nün istediği tarzda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ayrıca iletiyorum..”

Proje, bölgenin trafiğini rahatlatacak

Ankara Valiliği’nden, protokolün imzalanmasının ardından yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ’de yapılacak yolların, Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün yapılacağı bölgenin trafiğini rahatlatacağına dikkat çekildi.

İmzalanan protokol, yapılacak yollarla ilgili şu maddeleri kapsıyor :

-ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071  Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünel, kampüs alanının üst yüzey bölgesine zarar verilmeksizin yeraltından yapılacak. Tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında, gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılacak ve tahribat minimum seviyede tutulacak. Tünel projesi, ODTÜ’nün gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecek.

-Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı’na ve daha sonra da  Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak bulvarın,  Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4,8 km’lik kısmı yapılacak.

-Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere ağaç ve çalı grubu, ODTÜ’nün göstereceği alanlara dikilecek ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar,  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılacak.

Proje kapsamında yol olarak kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak, ODTÜ alanına bitişik veya en yakın bölgeden, 36 hektardan az olmamak üzere alan,  Ankara Valiliği‘nin koordinasyonunda ODTÜ’ye tahsis edilecek.” – ANKARA

Kaynak:https://www.sondakika.com/haber/haber-odtu-den-gececek-yol-konusunda-anlasma-saglandi-10010347/